Дитяча плоскостопість

Дитяча плоскостопість

 (2)    0

Статьи

Що таке плоскостопість у дітей? Чому і коли вона виникає? Як їй запобігти? Такі питання цікавлять багатьох батьків.

Плоскостопість – це зниження внутрішнього склепіння стопи людини. Така патологія може бути вродженою або набутою. Діти зазвичай народжуються з плоскою стопою, тобто м\'язи стопи ще не сформовані. Але це не значить, що у дитини обов\'язково виникне плоскостопість. До 3-річного віку склепіння, як правило, піднімається.

І все ж, що воно таке – плоскостопість у дітей? Це хвороба опорно-рухового апарату, для якої характерне зниження склепіння стопи. Виникнення її може починатися ще на початку життя дитини.

Уроджена плоскостопість у дітей зустрічається доволі рідко, зазвичай вона набувається. Тому її можна (і необхідно) попередити.

Основною причиною виникнення цієї хвороби у дитини вважається неправильно підібраний одяг і взуття ще на першому році життя. Щільні шкарпетки, повзунки, колготки тиснутимуть на судини і нерви, що знаходяться на стопі малюка. Тому дитині потрібно підбирати просторий одяг, він не повинен зв\'язувати рухи стопи. Також є помилкою деяких мам придбання модного взуття для 6-7-місячної дитини. У такому ранньому віці дитина взагалі не потребує ніякого взуття. Набагато корисніше для неї побути іноді босоніж, особливо тоді, коли вона вчиться вставати і робити перші кроки. Коли малюк в манежі чи своєму ліжечку перший раз починає вставати на ніжки, мама не повинна допускати тривалого стояння, тому що воно може ослабити ще не зміцнілі склепіння стоп. До групи ризику виникнення плоскостопості входять й малюки з надмірною вагою, яка значно навантажує стопу. В такому разі теж не можна допускати довгочасного стояння дитини, потрібно, щоб вона багато рухалася.

Як визначити плоскостопість у дитини? Для цього стопи малюка треба змазати вазеліном або жирним дитячим кремом і поставити його на чистий папір чи серветку. При цьому спинка у дитини має бути рівною, а ніжки зсунуті разом. Так вага всього тіла розподіляється рівномірно. На відбитку стопи не повинно бути відхилення п\'ятки в сторону. Звичайно, до 3 років дитяча стопа погано сформована, і склепіння проявляються ледь-ледь, але в будь-якому разі такого відхилення не повинно бути. До того ж, на відбитку повинна проявитися хоча б маленька виїмка на внутрішній поверхні склепіння стопи.

Є й інший спосіб: поставити дитину на аркуш паперу, обвести стопу олівцем. Контур покаже, чи є на ніжці сформовані склепіння.

При правильному розвитку склепіння стопи повинні сформуватися до 3 років, а якщо цього не відбувається (на папері відбивається слід, на якому взагалі не видно склепіння), необхідно починати лікування (точніше сказати – виправлення) плоскостопості. Робити це потрібно до 5-6-річного віку, адже потім боротися з цією хворобою буде набагато важче.

Основні методи боротьби з плоскостопістю - масаж і лікувальна фізкультура.

Навчаючи дитину виконувати певні вправи, потрібно надавати цим заняттям ігрову форму. Тоді малюкові буде цікаво і весело. Як тільки він навчиться виконувати вправи за вказівкою мами, можна переходити до лікувальної фізкультури. Мама має попросити дитину пройтися на носочках, на п\'яточках, а потім показати «клишоногого ведмедика», тобто зробити кілька кроків на зовнішній поверхні стопи. Головне правило під час виконання вправ: ні в якому разі не дозволяти дитині ходити на внутрішній поверхні стопи.

Або така вправа: мама з дитиною сідають на килимок навпроти один одного і ногами перекидають один одному м\'яч.

Існує ще й такий вид вправ як «збиральні» ігри. Треба поставити на підлогу коробочку і навколо неї розкидати олівці, кульки, інші дрібні предмети. Мама має попросити дитинку зібрати їх пальчиками ніг і поскладати в коробочку.

Подібні п\'ятихвилинки бажано проводити регулярно кілька разів на день, і результат не забариться. Також потрібно звернути увагу на щоденну активність малюка. Дитина повинна багато рухатися, тому мама має приділяти цьому значну увагу. Наприклад, стоячи в черзі разом з дитиною, можна попросити малюка побігати навколо себе або пострибати – це буде не тільки корисним, але й принесе дитині велике задоволення.

Треба не забувати про користь ходіння босоніж. Добре було б малюкові в теплу пору року босоніж походити по теплому піску, травичці чи дрібній гальці. Вдома для таких занять підійдуть шершаві килимки і жорсткі паласи. Така ходьба рефлекторно сприятиме напруженню м\'язів стопи, тим самим укріплюючи і формуючи її склепіння.

Важливе значення в боротьбі з плоскостопістю має масаж. Чи може мама навчитися необхідним прийомам стимуляції м\'язів стопи? Не тільки може, а й повинна навчитися елементарним навичкам гігієнічного масажу. Для попередження плоскостопості особливу увагу необхідно звернути на стимуляцію м\'язів попереку, сідничок, самої стопи і поверхонь ніжок. Для початку, масажуючи стопу малюка, треба наче намалювати вісімку на її задній поверхні (кружечок навколо п\'яточки, кружечок навколо підвищення біля пальчиків і знову кружечок навколо п\'ятки); зробити кілька надавлювань на стопу (починаючи з п\'яточки і прямуючи до пальчиків). Такі, зовсім нескладні, стимулюючі стопу рухи мама цілком може робити самостійно, а разом з тим, цей простий масаж буде не тільки ефективним початком лікування плоскостопості, але й чудовою профілактикою, яка, як відомо, має дуже велике значення.

Рекомендації від Башмачка

Для самостійний вправ з профілактики чи лікування плоскостопості у дитини вдома в будь-яку пору року вам допоможуть масажні килимки, а також ортопедичне взуття (або ортопедичні устілки), яке дитина повинна носити вдома і на вулиці. Все це ви можете придбати в нашому інтернет-магазині - botiki.ua.

 (2)    0

 • Ортопедические босоножки «Алекс» хаки, р. 26-30
  Ортопедические босоножки «Алекс» хаки, р. 26-30

  Босоножки для мальчиков «Алекс» предназначены для профилактики плоскостопия у деток со здоровыми стопами, а также подойдут для лечения плоскостопия и начальной формы плосковальгусной деформации ножек. Размеры: 18-30 (европейский) Обратите внимание, цена меняется в зависимости от размера. Параметры модели: Как правильно измерить ножку смотрите здесь: Как измерить ножку?

 • Массажный коврик, с камушками
  Массажный коврик, с камушками

  Массажный коврик «с камушками» - дорожка из плотной ткани, с закрепленными на ней пластиковыми «камушками» - полыми пластиковыми фигурками в виде морской гальки. Размер: 150x40 см

 • Детские ортопедические босоножки О-111
  Детские ортопедические босоножки О-111

  Размеры: 12-15,5, 23-25 (в см) Обратите внимание, цена меняется от размера. Сняты с производства! Аналоги: Ортопедические босоножки 111 Baby Light (12-16,5 см) Ортопедические босоножки 111 Light Active (14,5-25 см) Как правильно измерить ножку смотрите здесь: Как измерить ножку?

Your comment has been sent successfully. Thanks for comment!
Коментарии
Captcha